Lazy Hazy Crazy Days of Summer

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • snusgetter
    Member
    • May 2010
    • 10903

    Lazy Hazy Crazy Days of Summer

    ~
    ~WE ALL SCREAM FOR ICE CREAM



    How Much for Ice Cream??

    EMILY EISENBERG, who lives in the Eagle Rock neighborhood of Los Angeles, said she let her young sons talk her into trying a new scoop shop, Gelato Bar, in nearby Los Feliz in June. It is the kind of place that describes its ice cream as “premium and handmade,” the mix-ins are from local artisans and farmers, and the prices are accordingly high. For two small servings, she paid more than $10, and walked out vowing never to return.

    “Since when is ice cream so expensive?” she said. For Ms. Eisenberg, and others, this has been the summer of ice cream sticker shock.

    In Boston and Beverly Hills, not surprisingly, but also in Columbus, Ohio, and Arroyo Seco, N.M., a small cone or cup now often costs more than $4 — and that’s without the toppings of organic whipped cream, sustainable strawberries and French bittersweet chocolate chunks that also command dizzying prices.

    The owners of high-end scoop shops say that most customers don’t blink. “It’s still an affordable luxury,” said Sarah Bonkowski, a manager for Capogiro, a chain of gelato shops in Philadelphia. “People understand that things done by hand cost more.”

    But is there any good reason for ice cream — basically milk, sugar and eggs — to cost more per ounce than wild Atlantic smoked salmon or prime rib-eye?

    Stefano Ciravegna, the manager of two Grom gelaterias in Manhattan, has many answers to this question. Grom serves what may be America’s most expensive ice cream cone: $5.25, with tax, for a “small,” which works out to about $150 a pound. Grom, which has more than 20 stores in Italy, was founded in 2003 in Turin, the birthplace of the Slow Food movement. Slow Food’s commitment to preserving the pre-industrial ways of making food provided Grom with a mission: to recreate the traditional ice creams of the region, which is known for dairy, nuts and chocolate, and especially for the chocolate-hazelnut combination gianduja.

    “We do not do crazy funky flavors, but each one is the best,” Mr. Ciravegna said.

    The company imports flavorings from small farmers around the world — pistachios from Syria, coffee from Guatemala, chocolate from Colombia — and now grows many ingredients on its organic farm outside Turin, where its sole factory is also located. (The mixtures are shipped frozen to Grom outlets all over Italy and in Tokyo and Paris as well as New York, and churned in each store.)
    ...

    And the profit on packaged pints is nothing compared with the markup at the scoop shop.

    “I only make a dollar on each pint I sell at Whole Foods,” Mr. Van Leeuwen said, but a single serving from the truck yields about $2.50 in profit.

    Whether a particular cup of frozen delight is truly worth the price is, of course, a decision that only the market can make.

    “The meaning of ‘premium’ now is very different from what it was when Häagen-Dazs came out,” said Robin Davis, food editor of The Columbus Dispatch and the author of a recent history of Graeter’s, a Cincinnati ice cream institution.

    At the time, she said, all-natural ingredients and high fat content were enough to impart prestige and command a high price.

    YOU CAN GET THE WHOLE SCOOP HERE.




    “Sharing food is an intimate act
    that should not be indulged in lightly.”

    The full article states:
    "America’s most expensive ice cream ... about $20 a pound."

    I wonder how snus compares pricewise?
    (At least snus is fat-free.)
  • tom502
    Member
    • Feb 2009
    • 8985

    #2
    Buy your ice cream at the grocery and take it home. It's like beer, if you buy your own you get it a dollar or less a bottle, but at a bar, you're gonna spend $4 or more for the same bottle.

    Comment

    • EricHill78
      Member
      • Jun 2010
      • 4253

      #3
      Originally posted by tom502 View Post
      Buy your ice cream at the grocery and take it home. It's like beer, if you buy your own you get it a dollar or less a bottle, but at a bar, you're gonna spend $4 or more for the same bottle.
      +1

      you're pretty much paying for the convenience and the
      ambiance. You can't blame the shops. I'd charge what people are willing to pay. The prices are a bit outrageous though. I'm a soft touch with my son already he's almost two. When he asks me when we're out and about I'll probably give in.

      Comment

      • truthwolf1
        Member
        • Oct 2008
        • 2696

        #4
        Dairy Queen is the familys favorite but I only get a craving for ice cream once in a blue moon. Usually for a 50's shake in that metal cup.

        Comment

        • c.nash
          Banned Users
          • May 2010
          • 3511

          #5
          Screw that. I ain't paying that much for ice cream.

          Comment

          • tom502
            Member
            • Feb 2009
            • 8985

            #6
            I'd rather have this anyway:

            Comment

            • snusgetter
              Member
              • May 2010
              • 10903

              #7
              Originally posted by tom502 View Post
              I'd rather have this anyway:
              Aren't the franchises expensive??

              Time to make friends with Warren Buffett!

              Comment

              • lxskllr
                Member
                • Sep 2007
                • 13435

                #8
                I just got a pint of Häagen-Dazs ginger ice cream. Not as good as the craft made I got a couple years ago, but still delicious.

                Comment

                • snusgetter
                  Member
                  • May 2010
                  • 10903

                  #9
                  Originally posted by lxskllr View Post
                  I just got a pint of Häagen-Dazs ginger ice cream. Not as good as the craft made I got a couple years ago, but still delicious.
                  That sounds good.

                  Ale have to look for that.

                  Comment

                  • truthwolf1
                    Member
                    • Oct 2008
                    • 2696

                    #10
                    Timothy Mcveigh had two pints of pepparmint bon bon for his last meal.

                    Comment

                    • snusgetter
                      Member
                      • May 2010
                      • 10903

                      #11
                      Originally posted by truthwolf1 View Post
                      Timothy Mcveigh had two pints of pepparmint bon bon for his last meal.
                      Yeah, well, he didn't have to worry about gaining weight!!

                      Comment

                      • Bigblue1
                        Banned Users
                        • Dec 2008
                        • 3923

                        #12
                        Originally posted by truthwolf1 View Post
                        Timothy Mcveigh had two pints of pepparmint bon bon for his last meal.
                        What Brand was it? Did they rename the flavor to Peppermint Patsy

                        Comment

                        Working...
                        X